Žárové zinkování - druhy

Žárové zinkování se dělí na dva druhy a to žárové zinkování ponorem a žárové zinkování stříkáním (metalizace). Třetí nejpoužívanější metodou pozinkování je elektrolytické neboli galvanické zinkování.

Žárové zinkování NÁSTŘIKEM - metalizace

Toto je způsob, který naše firma provádí. Při tomto způsobu jsou částice zinku či jiného materiálu roztaveny plamenem plynu nebo elektrickým obloukem a poté pomocí vzduchu nanášeny pod tlakem na otryskaný (opískovaný) kov.

Elektrické žárové zinkování

- mínus jsou vyšší pořizovací náklady, nicméně levnější provozní náklady než u plynové metalizace. Díky tomuto faktu je dnes tento způsob preferován a čím dál tím více se rozšiřující, neboť požadavky na antikorozní ochranu stoupají a to co se před několika lety nepoužívalo kvůli své finanční nedostupnosti, už Vám nyní můžeme nabídnout za velmi příznivé ceny. Je dobré zmínit taky podstatně lepší přilnavost zinku na povrchu kovu, než u plynové pistole.

Plynové žárové zinkování

- starší způsob, u kterého je podstatně dražší cena za metr čtverečný, nicméně najde své uplatnění u složitějších konstrukcí, jelikož plynová metalizační pistole je kompaktnější než ta elektrická.

Žárové zinkování ponorem

Při tomto způsobu dojde nejdříve k odmaštění povrchu, odčištění od okují, rzi a poté se celý díl ponoří do velké vany plné roztaveného zinku. Na povrchu vznikne povlak, který je složen z několika vrstev slitiny Fe-Zn a poté finální čistá vrstva zinku.

Elektrolytické (Galvanické) zinkování

Poslední jmenovaný způsob již není žárové zinkování, nýbrž se dá říci zinkování za studena. Je to elektrolytický děj, při kterém se na kov, který se chová jako katoda ponoří do chemické lázně, kde je následně rozpouštěn zinek (anoda) a tím dojde k vytvoření zinkového povlaku.

Metalizace či žárové zinkování se provádí v naší provozovně (Karlovarský kraj), či na konkrétním místě dle odběratele. Další kraje kde jsme již realizovali metalizaci: Ústecký kraj, Středočeský kraj, Plzeňský kraj a další. Namátkově zmíním také města kde jsme prováděli žárové zinkování: Cheb, Sokolov, Karlovy Vary, Praha, Plzeň, Most, Chomutov a další.

DALŠÍ INFORMACE O ZINKOVÁNÍ:

Metalizace - šopování 
Zinkovna nebo žárové zinkování metalizací od nás?

Žárové zinkování metalizací - rozhledna Cibulka

cibulka.jpg

Podrobnosti:

Místo realizace - Oloví - Krajková (Karlovarský kraj)

Obsah prací:
- Pískování konstrukce na stupeň čistoty Sa 3.
- Žárové zinkování metalizací cca 4/5 konstrukce.
- Základní a vrchní nátěr natřených hnědých částí (prstence zábradlí).

Termín realizace - červenec, srpen 2014
Prohlédnout foto z realizace