metalizace - šopování - zinkování - jaký je v tom rozdíl?

Šopování rozhledny Cibulka

Metalizace, šopování, zinkování, chcete znát rozdíl?

 

Máte v tom "guláš"?

Metalizace, často nazývána jako "šopování" (nebo žárové zinkování), je nanášení kovových povlaků žárovým nástřikem, je určena k povrchové ochraně oceli a dalších kovů před korozí.

Povrch se nejprve odmastí, opískuje na stupeň čistoty Sa 3 (stříbrný povrch) dle ČSN ISO 8501-1, a poté se na něj nanese stříkáním vrstva:

 • zinku
 • hliníku
 • zinacoru (slitina zinku a hliníku)
 • mědi, bronzu nebo mosazi (okrasná metalizace)

v požadované tloušťce dle korozního prostředí. 

Co je to žárový nástřik zinku?

Žárový nástřik lze popsat jako natavování přídavného materiálu (ve formě prášku, drátu nebo tyčinky), jehož částice jsou vzduchem zrychleny a nanášeny na povrch. Ty po dopadu rychle tuhnou a vytvářejí speciální povlak, který zabraňuje průniku vlhkosti a kyslíku. Tím vzniká ochrana proti korozi a značně se prodlužuje životnost opracovaného materiálu.

Při kombinovaném povlaku (metalizace - nátěr) je životnost takového nátěrového systému 20,30 i více let.

V současnosti se metalizace začíná čím dál tím více používat, neboť s rozmachem elektrometalizace odpadly vysoké náklady, které dříve většímu využití metalizace bránily. Díky tomuto faktu začali projektanti metalizaci zahrnovat do svých projektů o mnoho více, než např. před deseti lety.

Druhy žárového zinkování

Žárové zinkování se dělí na dva druhy a to žárové zinkování ponorem a žárové zinkování stříkáním (metalizace). Třetí nejpoužívanější metodou pozinkování je elektrolytické neboli galvanické zinkování.

Metalizace – žárové zinkování nástřikem

Při tomto způsobu jsou částice zinku či jiného materiálu roztaveny plamenem plynu nebo elektrickým obloukem a poté pomocí vzduchu nanášeny pod tlakem na otryskaný (opískovaný) kov.

·       Elektrická metalizace

- mínus jsou vyšší pořizovací náklady, nicméně levnější provozní náklady než u plynové metalizace. Díky tomuto faktu je dnes tento způsob preferován a čím dál tím více se rozšiřující, neboť požadavky na antikorozní ochranu stoupají a to co se před několika lety nepoužívalo kvůli své finanční nedostupnosti, už Vám nyní můžeme nabídnout za velmi příznivé ceny. Je dobré zmínit taky podstatně lepší přilnavost zinku na povrchu kovu, než u plynové pistole.

·       Plynová metalizace

- starší způsob, u kterého je podstatně dražší cena za m2, nicméně najde své uplatnění u složitějších konstrukcí, jelikož plynová metalizační pistole je kompaktnější než ta elektrická.

Nabídneme Vám provedení metalizace oběma způsoby.

Žárové zinkování ponorem – klasická zinkovna

Při tomto způsobu dojde nejdříve k odmaštění povrchu, očištění od okují, rzi a poté se celý díl ponoří do velké vany plné roztaveného zinku. Na povrchu vznikne povlak, který je složen z několika vrstev slitiny Fe-Zn a poté finální čistá vrstva zinku.

Žárové zinkování ponorem v lázni

Galvanické zinkování

 Poslední jmenovaný způsob již není žárové zinkování, nýbrž se dá říci zinkování za studena. Je to elektrolytický děj, při kterém se na kov, který se chová jako katoda ponoří do chemické lázně, kde je následně rozpouštěn zinek (anoda) a tím dojde k vytvoření zinkového povlaku. 

Zinkovna nebo žárové zinkování nástřikem od nás?

Ačkoliv Vám zde na stránkách popisujeme oba dva nejpoužívanější způsoby žárového zinkování, tzn. ponorem nebo nástřikem (metalizací), naše firma se specializuje pouze na jeden způsob a to na žárové zinkování nástřikem. V této části, bychom rádi stručně popsali v čem mají výhody tzv. zinkovny a v čem máme výhodu my.

 

Začneme výhodami, které má zinkování ponorem oproti zinkování nástřikem:

 

 • Cena se počítá za každý kg materiálu po vytažení ze zinkové lázně, takže u menších, resp. lehčích prvků je podstatně levnější (mříže, zábradli).
 • Je možné používat jako finální úpravu povrchu, to sice lze i povrch žárově nastříkaný, ale zinkování ponorem je přece jenom estetičtější.
 • Duté profily jsou chráněny zinkovým povlakem i ze vnitř.

Dále si povíme výhody žárového zinkování nástřikem, tedy způsobu, který Vám můžeme nabídnout:

 

 • Cena se počítá za m2 to znamená, že u větších, resp. těžších prvků se již cenově vyrovnáme, kolikrát jsme i podstatně levnější.
 • Nejsme omezeni velikostí, do zinkové lázně můžete vložit jen to co se do ní vejde, což je často dost omezená velikost, nás místo netrápí. Ba naopak, nemusíte vozit svůj materiál do zinkovny, my ho přijedeme pozinkovat k Vám. Je však nutné říci, že v případě provádění nástřiku venku, je nutné hledět na klimatické podmínky.
 • Nejsme omezeni jenom na zinek, nejčastěji používáme slitinu zinku a hliníku (ZnAl15), která dosahuje ještě lepší odolnosti a přilnavosti.
 • Není nutné navrtávat duté části a komplikovat si tím přípravu výrobků.
 • Zinkovna Vám nabídne v průměru stejnou vrstu, my naneseme jakoukoliv vrstvu si investor přeje, někde je potřeba 50 um? Naneseme tam 50um, pokud je potřeba 300um, dostanete 300um.
 • Lepší mechanická odolnost než zinkový povlak ponorem.
 • O hodně vhodnější pro duplexní systém, to znamená pokud chcete po provedení zinkování provést ještě nátěr, tak naše metoda je pro Vás ta správná. Jedna výhoda je ta, že po provedení žárového nástřiku je povrch drsnější, než při zinkování ponorem, tzn. Vám lépe bude držet barva.

Další výhoda je ušetření času a peněz za následné pískování, neboť pro provedení nátěru na povrch zinkovaný ponorem, je nutné provést tzv. sweep blasting. 

Sweep blasting je lehké otryskání, kdy se používá menšího tlaku a povrch se musí tzv. "oprášit", aby se vyčistily veškeré roztoky, soli a oleje, které ulpěly na povrchu ze zinkovny. Pokud se to neudělá dostatečně, tak následný nátěr nebude dobře držet na povrchu, budou vznikat tzv. bubliny a nátěr se bude odlupovat. 

Poslední výhoda je, že není nutné nic brousit. Prvky zinkované ponorem je nutné lokálně brousit od "kapek a okují" zinku, které jsou na povrchu znatelné při dotyku. O to by se sice měla postarat zinkovna, než Vám dílo předá, ale realita je většinou poněkud jiná.

Šopování zinkem rozhledny cibulka

 

Naše firma Vám nabízí:

 •  metalizacežárové zinkování kovů Al, Zn či Zinacorem - ceny od 270,-Kč do 450,-Kč bez DPH /m2

Ceny zinkování jsou pouze orientační (bez otryskání, konkrétní cenovou nabídku vám na požádání rádi vypracujeme, včetně množstevních slev

Metalizace či žárové zinkování se provádí v naší provozovně (Karlovarský kraj), či na konkrétním místě dle odběratele. Další kraje kde jsme již realizovali metalizaci: Ústecký kraj, Středočeský kraj, Plzeňský kraj a další. Namátkově zmíníme také města kde jsme prováděli žárové zinkování: Cheb, Sokolov, Karlovy Vary, Praha, Plzeň, Most,Brno, Chomutov a další.

 

Pokud jste dočetli až sem a stále něco nevíte, kontaktujte nás, rádi zodpovíme Vaše dotazy.

Mezitím se můžete podívat na:

 • pískování - přípravu povrchu před aplikací zinku nástřikem
 • nátěry - jakožto další druh povrchové úpravy, kterou lze aplikovat po metalizaci a prodloužit životnost ocelové konstrukce ještě více.

Dokončili jsme více než 100 projektů, bude ten Váš další?

ZÍSKAT CENOVOU NABÍDKU ZDARMA