Tryskání pískování

$thumb

Co je to pískování - tryskání a k čemu je dobré?

 Aktualizováno 31.10.2023

Přemýšlíte nad tím, co je to pískování, neboli tryskání?

Vysvětlíme Vám, co je to pískování, k čemu se používá a jaké jsou druhy. Ano, je jich více a svým použitím se značně liší.

Obecně lze říci, že pískování je tlakové čištění či broušení nějakého povrchu. Tlakové proto, že základem je proud vzduchu, tudíž je potřeba kompresor. Čištění poté zajišťuje spolu s tlakem vzduchu nějaký další materiál, např. voda, písek, ocelová drť či jiný tvrdý a ostrý materiál.

Možná jste již slyšeli o pískování zubů, to se používá např. před bělením Vašich zubů. Dále možná znáte pojem pískování skla. Pomocí této technologie si můžete např. nechat vyrýt na skleničku jméno svého domácího mazlíčka.

Tyto dva způsoby jsou takový menší sourozenec ve srovnání s třetím způsobem, při kterém doslova odlétávají kusy železa.

 

Tryskání - pískování, nejefektivnější příprava povrchu před jeho úpravou

Pískování, či tryskání kovů je v dnešní době nejrozšířenější metodou pro odstranění rzi, starých nátěrů, mastnoty a dalších nečistot na povrchu. Používá se zejména před aplikací nové povrchové úpravy, např. před novým nátěrem.

Důvodů ,proč je tento způsob natolik rozšířený je hned několik:

  • tryskání umožní až 3x rychlejší vyčištění povrchu oproti ručnímu čištění povrchu
  • vyšší rychlost nabízí nejen časovou ale i finanční úsporu
  • díky zkušenostem tryskače (ten chlapík s kuklou), lze docílit různé stupně přípravy povrchu podle toho jaké máme požadavky (tzv. stupeň čistoty Sa při tryskání ocelových konstrukcí)

Pískování v tryskací kabině

S jakým materiálem se dají tryskat kovy?

Nejčastěji používané materiály pro pískování - tryskání kovů jsou:

  • tryskání korundem 
  • tryskání přírodním granátem
  • tryskání karbidem křemíku
  • tryskání křemičitým pískem
  • tryskání sodou a tryskání suchým ledem
  • tryskání ocelovou drtí, granulátem a různé ocelové strusky

Nabídka abrazivních materiálů pro tryskání, které dokáží spolehlivě vyčistit povrch je poměrně bohatá. Jednotlivé tryskací materiály se liší zejména:

  • v nákupní ceně materiálu
  • v opakovatelné použitelnosti
  • v drsnosti kovu po jeho očištění
  • ve způsobu použití

Nejlevněji např. vychází používat suchý křemičitý písek. Ten je však často používán pouze jednorázově, neboť po nárazu se o povrch poměrně rozdrtí. Také to nese určitá další rizika, jako je např. silikóza, díky které se od používání křemičitého písku ve světě postupně upouští.

Poměrně málo diskutovaným faktem je také odlišný vzhled kovu po dokončení tryskání. Každý materiál vyleští a vybrousí kov trochu jinak.

Vždy je proto nutné při výběru materiálu pro tryskání vzít v potaz více faktorů.

Stupeň čistoty tryskání - pískování a jaký je v tom rozdíl

Během tryskání - pískování lze dosáhnout různých stupňů čistoty povrchu. Dle normy (ano my víme, normy jsou nudné, nicméně podle něčeho se to musí dělat“ ČSN ISO 8501-1 máme stupně čistoty Sa 1 až Sa 3. Standardně, tzn. nejčastěji se používá stupeň čistoty tryskání Sa 2,5.

Popis jednotlivých stupňů čistoty tryskání - pískování:

  • Sa 1 - lehké tryskání - při bežném pohledu musí být povrch zbaven viditelných olejů, mastnoty, nečistot, málo přilnavých okují, rzi a nátěrů
  • Sa 2 - důkladné tryskání - při běžném pohledu musí být povrch zbaven viditelných olejů, mastnosty, nečistot, dále většiny okují, rzi a nátěrů. Zbylé nečistoty musí být k povrchu pěvně přilnavé 
  • Sa 2,5 - velmi důkladné tryskání - při běžném pohledu je vidět odstranění všech olejů, mastnoty, nečistot, rzi, okují a nátěrů. Zbylé nečistoty jsou na povrchu pouze ve formě tmavých skvrn či pruhů.
  • Sa 3 - tzv. tryskání až na kov - používá se zejména pro zinkování nástřikem ( metalizace ) - kov je zbaven veškerých nečistot, rzi, okují, nátěrů a má jednotný stříbrný lesk

 

Stupně čistoty Sa

 

Co všechno lze ještě tryskat?

Technologii tryskání lze využít na různé typy materiálů a napříč různými obory. Tryskání či pískování je dobré pro dosažení vynikajícího výsledku při odstraňování nánosu rzi, mastnoty, okují, nečistot. starých nátěrů a ostatního nesoudržného materiálu, čímž je dosaženo velmi kvalitního očištění povrchu.

Tryskání či pískování tedy není omezeno jen na sanaci ocelových konstrukcí, ale je také využíváno pro odstranění nesoudržného materiálu před sanací a reprofilací betonových a jiných stavebních konstrukcí (kamenné, cihelné zdivo). 

Pro tuto činnost využíváme mobilní tryskací jednotku. 

Na obrázku níže vidíme kamenný a cihelný sklípek, přičemž na levé straně již bylo otryskáno a na pravé straně je vidět originální povrch před tryskáním.

Pískování kamene před a po

Jaké jsou další způsoby tryskání?

Tryskání balotinou

Tryskání balotinou je pomerně moderní způsob finální úpravy povrchu, kdy se používají skleněné kuličky, které zjemní materiál a dodají mu jednotný vzhled a lesk.

Je nutné dodat, že tato metoda se používá zejména na nerezové povrchy či barevné kovy. Není určena k čištění nečistot a rzi.

Kromě dekorativního využití se tryskání balotinou používá také ke zpěvnění povrchu, či odstranění některých vad vzniklých galvanickým zinkováním.

Tryskání suchým ledem

Tryskání suchým ledem je metoda, kterou moc lidí nezná.

Oproti přechozím metodám má zase trochu jiné využití. Používá se zejména při čištění nečistot v různých strojních podnicích, tam kde je potřeba rychle něco umýt a není možné dělat dlouhé odstávky výrobních linek.

Jedná se o suchou metodu, tzn. nevznikají žádné louže a lze tudíž používat i na elektroniku. Velká výhoda oproti klasickému omytí vysokotlakou vodou. Není to abrazivní metoda, tudíž nedochází k úbytku materiálu jako např. při pískování. Není také ideální na odstranění rzi.

Naše firma nabízí:

  • suché tryskání křemičitým pískem (i jiná abraziva) dle norem ČSN ISO 8501-1 od Sa 1 po Sa 3 , cena se pohybuje od 300Kč bez DPH/m2
  • mokré tryskání křemičitým pískem, kde je třeba zabránit prašnosti (popř. s přidáním inhibitoru koroze). Cena též od 300Kč bez DPH/m2
  • tlakové mytí vodou do 400bar (popř. i vyšších tlaků) - ceny od 100,-Kč do 150,-Kč bez DPH/m2
  • vysokotlaké mytí vodou do 1200bar - ceny od 150,-Kč bez DPH/m2

 

Ceny tryskání - pískování, či tlakového mytí vodou jsou pouze orientační, konkrétní cenovou nabídku Vám na požádání rádi vypracujeme, včetně množstevních slev.


Tryskání, neboli pískování realizujeme v naší provozovně (Dolní Nivy u Sokolova - Karlovarský kraj), či na konkrétním místě dle požadavků odběratele za pomocí mobilní tryskací jednotky (Cheb, Sokolov, Karlovy Vary, Praha, Plzeň, Most, Brno atd).

 

Naše firma samozřejmě po tryskacích pracích nabízí rovněž povrchové úpravy:

Pokud Vás něco zajímá a nenašli jste odpověď, neváhejte nás kontaktovat.

 

Dokončili jsme více než 100 projektů, bude ten Váš další?

ZÍSKAT CENOVOU NABÍDKU ZDARMA